Aromaterapia

12 lipca 2014 admin AromaterapiaWarto wiedzieć

olejki

Aromaterapia jest całkowicie kompletnym psychosomatycznym systemem uzdrawiania. Jest holistycznym podejściem do zdrowia i poprawy samopoczucia z pomocą olejków eterycznych terapeutycznej jakości.
Olejki pochodzą z królestwa roślin. Używanie aromatycznych substancji w uzdrawianiu tak dalekie od paliatywnego i lokalnego sposobu leczenia współczesnej medycyny w odróżnieniu od jej krótkiej historii było z ludzkością od początku jej istnienia.

Sam termin AROMATERAPIA nie jest stary – został bowiem wprowadzony do światowego słownictwa w roku 1926 przez francuskiego chemika i aptekarza dr Rene M. Gattefosse. Był on zafascynowany różnorodnymi i wielorakimi zaletami substancji aromatycznych (jak zresztą każdy kto zetknął się z prawdziwymi olejkami), których właściwości terapeutyczne są znane od przeszło 15 000 lat. Do chwili obecnej zakłady chemiczne Gattefosse we Francji zajmują się kontynuacją dzieła rozpoczętego przez ich założyciela.

Jaka jest rola aromaterapii we współczesnym świecie?

Oczywista! Olejki eteryczne uzyskiwane z roślin uzdrawiają tak jak zawsze od wieków i duszę i ciało. Tyle, że dzisiaj są bardziej potrzebne niż kiedykolwiek z uwagi na to co człowiek uczynił ze swoim gatunkiem i środowiskiem a co najgorsze z planetą matką żywicielką

Olejki eteryczne terapeutycznej jakości działają przeciwbakteryjnie, antywirusowo, przeciwgrzybicznie itd…

Aromaterapia doskonale i szybko uzdrawia wszystkie choroby ale także jest doskonała dla wszystkich ślepo zapatrzonych w medycynę akademicką alopatyczno – chirurgiczną niesłusznie nazywaną współczesną, bo jak współczesnym można nazwać system, który opiera się na XVIIw. filozofii mechanistycznej Kartezjusza postrzegającym nas jako mechanizmy, a nie żywe inteligentne organizmy (jak chociażby postrzega nas biologia). Olejki bowiem doskonale wspierają ową medycynę znakomicie zwiększając jej skuteczność i jednocześnie działają osłonowo jak wielki parasol chroniąc organizmy przed jej wielką inwazyjną agresywnością tak szybko prowadzącą do nieuniknionej jej zdaniem operacji, często prowadzącej do trwałego okaleczenia człowieka.

Aromaterapia to najstarsza i najskuteczniejsza filozofia zapobiegania chorobom, utrzymywania harmonii miedzy ciałem i duszą, między człowiekiem i jego otoczeniem a dopiero w ostateczności kiedy jest już za późno na profilaktykę, szybkie uzdrawianie aby nie dopuścić do tak poważnego wstrząsu i zagrożenia dla człowieka jakim jest agresywna, inwazyjna operacja naruszająca homeostazę żywego organizmu często prowadząca do trwałego okaleczenia człowieka!

Aromaterapia jest stosowana przez współczesne szkoły medyczne angielskie a zwłaszcza francuskie (jedni z lepszych lekarzy praktyków na świecie) które z dużym sukcesem korzystają w leczeniu z esencji aromatycznych. Wiadomym jest, że człowiek przez cały okres swej bytności na Ziemi współżył symbiotycznie z naturą. Nie może zatem nie zauważać jakie wsparcie dla jego potrzeb oferuje otoczenie – zwłaszcza rośliny.

Oprócz stricte właściwości leczniczych, olejki eteryczne mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i jeżeli stosowane są czyste terapeutycznej jakości olejki, wtedy kosmetyki stają się niezwykle cennym, oryginalnym, pięknym i pachnącym lekarstwem w myśl starej zasady: od wewnątrz do zewnątrz i od zewnątrz do wewnątrz (Jako w niebie tak i na ziemi). Przychodzi to olejkom o tyle łatwo, że z uwagi na swoją budowę chemiczną i energetyczną z ogromną łatwością penetrują, nie tylko ludzkie ciało docierając z właściwą sobie zadziwiającą inteligencją wszędzie tam gdzie są niezbędne.

Nie bez powodu nazywa się je Złotem Boga i są opisywane we wszystkich Świętych Księgach Ludzkości. To właśnie tylko olejki a nie coś innego osobiście zaleca nam STWÓRCA np. Biblia (Prezenty Trzech Króli, Mojżesz itp.).

Aromaterapia jest stosowana w kosmetyce od tysięcy lat i nadal pozostaje niezwykle bogatą, fascynującą dziedziną choćby pielęgnacji skóry, ze względu na niewiarygodną koncentrację „siły życiowej” roślin zawartych w olejkach otrzymywanych z ich kwiatów, nasion, korzeni, liści i łodyg. Olejki to prawie 100% wszelkich mocy i sił życiowych rośliny. Natomiast kiedy rośliny suszymy to 98 % cennych składników ulatuje w powietrze, ale wiele firm produkuje kapsułki i preparaty z suszonych ziół. Skutek naprawczy, tzn. zdrowotny jest słaby, ponieważ człowiek odbiera rośli­nom źródło życia odwadniając je.

Niektóre rośliny dostarczają więcej niż jeden rodzaj olejku, np. pomarańcza zawiera jeden olejek w skórce, drugi w liściach a trzeci w kwiatach. Olejki eteryczne posiadają bardzo silne działanie na organizm człowieka, są to bowiem 100% koncentraty tradycyjnie otrzymywane poprzez destylację. Ich moc i znaczenie trudno tak od razu zrozumieć i docenić.

Dopiero jak im się przyjrzymy zaczynają nas zadziwiać i fascynować. Oto drobne przykłady ich mocy: aby otrzymać 2 kg olejku Ylang – Ylang trzeba przedestylować 100 kg płatków tego kwiatu, aby otrzymać litr olejku różanego potrzeba ponad 1000 kg płatków róży, a ze 100 kg kwiatu pomarańczy otrzymuje się zaledwie 100 gram olejku aromatycznej Neroli. Oczywiście płatki kwiatów nie mogą być połamane i muszą być zbierane o poranku kiedy pokryte są jeszcze rosą a nie wysuszone w południe. Lub potrzeba ponad 3000 cytryn aby otrzymać 1 litr olejku cytrynowego ze skórek. Aby móc zastąpić np. 1 kropelkę olejku z mięty pieprzowej trzeba zaparzyć 28 szklanek świeżej mięty. Fakty mówią same za siebie. Jak widać jakość olejków zależy od sposobu uprawy gleby, roślin, sposobu zbiorów i metody destylacji. Dlatego tylko 5% światowej produkcji olejków jest wytwarzane z myślą o właściwym zastosowaniu terapeutycznym, a zaledwie 2% światowej produkcji ma właściwą terapeutyczną jakość. Olejki eteryczne Firmy Young Living Essential Oils mają najwyższą jakość na świecie, co łatwo można sprawdzić w każdym laboratorium chemicznym. Olejkami tymi można smarować skórę, wąchać i pić, bowiem czyste olejki są całkowicie bezpieczne. To cudowne Złoto Boga – najdoskonalszy prezent dla nas ludzi i zwierząt od STWÓRCY.
Inaczej niż w Fitoterapii, która wykorzystuje ekstrakty botaniczne z suszonej rośliny lub z jej części, aromaterapia stosuje otrzymywane ze świeżych roślin esencje, w których skoncentrowanie składników czynnych jest co najmniej 100 razy większe. Każdy z olejków eterycznych ma swoje szczególne i niepowtarzalne właściwości oprócz typowych właściwych dla wszystkich zdolności, takich jak np.: antybakteryjne, odkażające, przeciwzapalne i przeciwwirusowe (jak chociażby eukaliptusowy, cytrynowy, z melisy). Sprawdzono i dowiedziono, że zastosowanie prawdziwych, terapeutycznej jakości olejków eterycznych pobudza układ obronny organizmu, zwiększa odporność na zakażenia, poprawia krążenie w układzie krwionośnym, limfatycznym, moczowym, działa przeciwbólowo, oddziałuje bardzo silnie i pozytywnie na psychikę człowieka. Dociera nie tylko do emocji zmagazynowanych w systemie nerwowym ale nawet do tych ukrytych w poszczególnych komórkach ciała i to wszystko w bardzo krótkim czasie. Olejki są wprost niewiarygodne.

Krótka charakterystyka oddziaływania aromatów – zapachów olejków eterycznych:

AKTYWIZUJACY – OŻYWCZY
Wszystkie zapachy z pewną nutą ostrości, mobilizujące układ immunologiczny jak np. rozmaryn, eukaliptus, drzewo herbaciane, tymianek

ORZEŹWIAJĄCY – „aktywny oddechowo”
Drzewa iglaste, szczególnie delikatny dla dzieci zapach sosny balsamicznej

ORZEŹWIAJACY – POPRAWIAJĄCY NASTRÓJ
Zapach owoców cytrusowych, ylang-ylang, róża

ODPREŻAJĄCY – USPOKAJAJĄCY
Szczególnie dobre są dla dzieci łagodne zapachy cytrusów takich jak mandarynka, pomarańcza, kwiatowo – ziołowe zapachy lawendy, majeranku, rumianku, anyżku, kopru włoskiego

ODPRĘŻAJĄCY – UMILAJĄCY NASTRÓJ
Słodkie aromaty subtelnych zapachów kwiatowych – geranium, irys, wanilia, róża, fiołek a także zapach miodu

EROTYZUJĄCY
Wszystkie ciężkie zapachy kwiatowe jak ylang-ylang, jaśmin, kwiat pomarańczy, róża ale także balsamiczna nuta drzewa sandałowego

PRZYZIEMNY – OCHRANIAJĄCY – UGRUNTOWUJĄCY
Olejki z nasion marchewki rośliny o działaniu nasenno-uspokajającym jak waleriana, paczula oraz drzewo cedru

ROZJAŚNIAJĄCY – OCZYSZCZAJĄCY
Cytryna, lawenda, liść bobkowy, szałwia, jałowiec, imbir, kadzidło

ALE PROSIMY NIGDY NIE ZAPOMINAĆ O TYM, ŻE LEKI Z BOSKIEJ APTEKI są doskonałe, niezwykle potężne i całkowicie nieszkodliwe tylko wtedy gdy są bardzo czyste, gdy są najwyższej jakości bez żadnych syntetycznych domieszek i oczywiście są otrzymywane z bardzo dobrej jakości organicznie uprawianych roślin, bez żadnych sztucznych nawozów i poddane właściwej powolnej destylacji w niskiej temperaturze i pod niskim ciśnieniem, a NIE DAJ BOŻE otrzymywane na drodze syntezy w chemicznych laboratoriach.

Pamiętajmy też że kropla takiego koncentratu to nierzadko tyle co kilka lub kilkadziesiąt fiolek jakiegoś leku. Tak więc często wystarczą małe ilości, co bardzo oszczędzi państwa budżet. Np. aby móc zastąpić 15 ml olejku z mięty pieprzowej pod względem smaku i zapachu potrzeba 420 opakowań herbatki z mięty zaparzanej 3 godziny, aby zastąpić 15 ml olejku z goździka jakimś antyutleniaczem z suszonych ziół, jak np. nutria teegreen itp. potrzeba by 150.000 opakowań tych preparatów. Mniej znaczy więcej. Małe jest piękne. W świecie olejków eterycznych 5 ml to dużo i często wystarcza na poważne terapie, a więc nie martwmy się niewielkim rozmiarem buteleczek. Wewnątrz nich kryją się ogromne niewyobrażalne skoncentrowane moce natury otrzymane w prezencie wprost od samego STWÓRCY!!!!

Spektrum działania olejków jest niezwykle szerokie ale możemy tu wspomnieć o najbardziej typowych oddziaływaniach takich jak np.:

  • Antywirusowe,
  • Antybakteryjne,
  • Uspokajające,
  • Pobudzające,
  • Wykrztuśne,
  • Rozkurczające,
  • Psychika,
  • Obszary limbiczne,
  • DNA,
  • Systemy obronne,
  • Wibracje,
  • Radiacje,
  • Pola magnetyczne,
  • Gruczoły wydzielania dokrewnego,
  • Cały system hormonalny,
  • Itp.

OLEJKI ETERYCZNE WNIKAJĄ DO ORGANIZMU NA RÓZNE SPOSOBY:

Wchłaniane są przede wszystkim przez układ oddechowy ale nie tylko, dostają się z łatwością do krwioobiegu w procesie absorpcji przez skórę lub są przez nas zjadane jak żywność bądź razem z żywnością jako cenny system transportowy, anty utleniający i niewyczerpane źródło wielu cennych substancji czyniących prawdziwe cuda w naszym organizmie oczywiście pod warunkiem, że są to bardzo czyste, naturalne i doskonałej jakości olejki terapeutyczne a nie te śmieci ze sklepu czy apteki!!!

Wchłanianie przez system oddechowy powoduje w pierwszej kolejności stymulacje śluzówki nosa, która rejestruje obecność konkretnej cząsteczki olejku eterycznego i przesyła informacje o tym wprost do mózgu. Mózg reaguje w ułamku sekundy i w odpowiedzi na ten bodziec uwalnia związki chemiczne pobudzające bądź relaksujące system nerwowy. Organizm produkuje w zależności od sytuacji różne hormony, np. hormon szczęścia jak Endorfiny, bądź Serotoninę, Melatoninę, Dopaminę, Adrenalinę i wiele innych…

olejki_na_9_systemów

Związki chemiczne zawarte w olejkach kiedy dostają się do płuc mają bezpośredni fizyczny wpływ na organizm, co powoduje dalsze terapeutyczne oddziaływanie na cały organizm. Kiedy się kąpiemy, przykładamy kompres lub kiedy jesteśmy masowani czyli w bezpośrednim kontakcie ze skórą w początkowej fazie oddziaływania olejków ma charakter miejscowy. Cząsteczki substancji eterycznych przenikają przez naskórek do skóry właściwej, ta będąc w stanie silnego ukrwienia (bowiem jest silnie ukrwionym organem naszego ciała) powoduje dalsze przenikanie w głąb ciała olejków poprzez naczynia włosowate do całego układu krążenia a wraz z krwią do całego organizmu. Tak więc druga i trzecia faza powoduje, że olejki docierają do najdalszych kranców naszego ciała. Olejki Eteryczne Terapeutycznej Jakości w przeciwieństwie do leków i wszelakich substancji syntetycznych nie odkładają się w organizmie człowieka lecz ich nadmiar jest szybko usuwany. Organizm najczęściej wydala je w podobny sposób jak i absorbuje czyli poprzez największy organ człowieka a więc skórę razem z wydalanym potem.

LISTA ROŚLIN STOSOWANYCH W AROMATERAPII:

Olejki eteryczne składają się z mieszanin rozpuszczalnych w tłuszczach, lekko lotnych substancji należących przeważnie do grupy terpenoidów. Wyróżniają się one aromatycznym charakterystycznym zapachem. To sprawiło, że zainteresował się nimi także przemysł kosmetyczny i spożywczy. Skład olejku eterycznego z danej rośliny jest oznaczony genetycznie i może być różny w zależności od części rośliny z której został uzyskany. Na przykład olejek z kory drzewa cynamonowego posiada inny skład niż olejek pozyskany z korzenia lub liści tej rośliny podobnie olejek ze skórki pomarańczy posiada inne właściwości niż olejek z kwiatów czy z liści pomarańczy itd…

Młode rośliny zawierają często większą ilość olejków eterycznych niż rośliny stare. Dla całego królestwa roślin olejki odgrywają niezwykle ważną rolę. Są tym czym dla nas krew ze względu na zachodzącą w nich przemianę materii i transport składników odżywczych i cząstek tlenu do całej rośliny, ale także wypełniają inne zadania specjalne jak: ochrona przed szkodnikami, środek pomocniczy przy zapylaniu a nawet powodują zahamowanie wzrostu innych roślin w sąsiedztwie…

Olejki Eteryczne Terapeutycznej Jakości powinny być przechowywane w sposób staranny aby zapewnić im jak największa właściwą dla nich skuteczność. Najlepsze do tego celu są naczynka z ciemnego szkła lub porcelany. Naczynia te powinny być szczelnie zamknięte aby olejki się nie ulatniały i przechowywane winny być w niezbyt wysokich temperaturach. Taki sposób traktowania olejków zapobiegnie utlenieniu oraz rozkładowi pod wpływem światła czy wysokich temperatur. Tak np. dużym błędem w prawdziwej aromaterapii jest używanie tzw. kominków zapachowych i traktowanie w nich olejków wysokimi temperaturami chyba, że mamy do czynienia z „ odświeżaczami powietrza „ olejkami o b. małej wartości terapeutycznej a czasami nawet szkodliwymi syntetykami używania których oczywiście prawdziwa Aromaterapia nie zaleca, a wręcz jak najbardziej odradza. Nie sugerujmy się niską ceną tamtych olejków. Te śmieci nie warte są nawet kilku złotych a szkody jakie mogą spowodować będą nas kosztowały bardzo dużo.

Przedstawimy teraz zestaw podstawowych roślin z których pozyskuje się olejki stosowane w Aromaterapii.

Jeżeli zdecydujemy się na zakup któregoś z nich z uwagi na jego niezwykle cenne właściwości podane w opisie i będące remedium na naszą dolegliwość to proszę zwrócić szczególną uwagę na źródło zakupu i wiarygodność producenta aby uniknąć nabywania bezwartościowych a nawet groźnych dla zdrowia fałszerstw i syntetycznych mieszanek. Pamiętajmy, że cena mówi o kosztach pozyskania a tym samym o wartości, czystości i jakości i co najważniejsze skuteczności działania olejku:

  • BAZYLIA
  • BERGAMOTKA
  • ZACHODNI CZERWONY CEDR
  • DRZEWO CEDRU
  • RUMIANEK RZYMSKI
  • CYNAMONOWA KORA
  • CISTUS
  • SZAŁWIA GÓRSKA
  • GOZDZIK
  • KOLENDRA
  • CYPRYS
  • KOPER dill
  • ELEMI
  • EUKALIPTUS (Dives)
  • EUKALIPTUS (Globulus)
  • EUKALIPTUS (Polibractea)
  • EUKALIPTUS (Radiata)
  • KOPER fenel
  • JODŁA DOUGLAS
  • JODŁA BALSAMICZNA (Idaho)
  • JODŁA BIAŁA
  • KADZIDŁO BOSWELIA CARTERI
  • GALBANUM
  • GERANIUM
  • IMBIR
  • ZŁOTA RÓZGA
  • GRAPEFRUIT
  • KOCANKA (Chrysum SPIRALNY)
  • HYZOP
  • JAŚMIN
  • JAŁOWIEC
  • LAUROWE LIŚCIE
  • LAWENDA
  • LAWENDA ŚW. MARIES
  • LEDUM
  • CYTRYNA
  • CYTRYNOWA TRAWA
  • MAJERANEK
  • MELALEUCA ALTERNIFOLIA (drzewo herbaciane)
  • MELALEUCA ERICIFOLIA
  • MELISA
  • GÓRSKI CZĄBER
  • MIRRA
  • MIRT
  • GAŁKA MUSZKATOŁOWA
  • POMARAŃCZA
  • OREGANO
  • PACZULI
  • PIEPRZ CZARNY
  • PIEPRZOWA MIĘTA
  • KWIAT POMARAŃCZY
  • SOSNA
  • RAVENSARA AROMATYCZNA (KRZYŻÓWKA GOZDZIKA I GAŁKI MUSZKATOLOWEJ)
  • RÓŻA
  • ROZMARYN
  • DRZEWO RÓŻANE
  • SZAŁWIA
  • DRZEWO SANDAŁOWE
  • MIĘTA
  • SPIKENARD
  • ŚWIERK
  • MANDARYNKA
  • TANSY IDAHO
  • ESTRAGON (TARRAGON)
  • TYMIANEK
  • TSUGA
  • WALERIANA
  • VETIVER
  • ZIMOWA ZIELEN (WINTERGREEN)
  • YLANG YLANG – KWIAT KWIATÓW

OLEJKI TRANSPORTOWE, NOŚNE, BAZOWE
Olejki bazowe lub inaczej nośne lub jeszcze inaczej transportowe. To jedno i to samo. Są to oleje używane do rozpuszczania w nich olejków eterycznych w celu zmniejszenia ich koncentracji, ułatwiające masaż i oszczędzające nasz budżet, bo pozwalają nam zmniejszyć ilość cennego olejku eterycznego a także nierzadko ułatwiają nam właściwą aplikację czy to na skórę czy doustnie oraz zwiększają komfort w przypadku tak silnie działających olejków jak np. goździkowy, cynamonowy, z mięty pieprzowej, czarnego pieprzu itp. Jednym słowem ułatwiają, uprzyjemniają, upraszczają i chronią domowy budżet…

OLEJ MIGDAŁOWY:
Słodki olej migdałowy posiada kolor blado żółty z delikatnym zapachem orzechowym i nieznacznie lepką strukturą. Olej ten nie posiada czynników drażniących i z tego powodu jest odpowiedni dla większości typów skóry. Jego dodatkową zaletą jest łatwość wchłaniania przez skórę szczególnie polecany dla swędzącej skóry.

OLEJ Z PESTEK MORELI:
Kosztowny, świetlisty w kolorze, bezzapachowy olej używany głównie jako baza środków upiększających dobrej klasy, jest lekki dzięki temu jest najodpowiedniejszy do aplikowania na twarz oraz inne obszary delikatnej skóry.

OLEJ AVOKADO:
Gęsty zielony olej kiedy jest wyciskany na zimno, jeśli jest tłoczony na gorąco jest lżejszy i blado – żółty. Jest to olej o wysokim stopniu penetracji doskonały dla skóry suchej i starzejącej się. Z uwagi na jego lepkość powinien być mieszany z lżejszymi olejami bazowymi np.: migdałowym (10 – 20 % lżejszego oleju)

OLEJ RYCYNOWY (Palma Christa):
Gęsty lepki olej, zbawienny dla suchych uszkodzonych włosów. Doskonały przy oczyszczaniu uszu, świecowaniu i konchowaniu. Też należy go mieszać z lżejszymi olejami (10 – 20%)

OLEJ KOKOSOWY:
Lekki olej, tradycyjnie używany do suchej skóry, szczególnie istotny jako składnik preparatów leczących skórę głowy. Jest także naturalną osłoną przeciwsłoneczna blokującą aż 20% szkodliwych promieni słonecznych.

OLEJ Z ORZECHÓW ZIEMNYCH:
Ma wyraźnie orzechowy zapach i wysoka lepkość. Daje szybki efekt leczniczy i uśmierzający ból w przypadku nadmiernie rozgrzanej skóry (kąpiele słoneczne). Jest doskonały po nadmiernym nasłonecznieniu.

OLEJ JOJOBA:
Lekki olej o wysokim stopniu penetracji skóry, jest jak płynny wosk dla ciała. Doskonale zrównoważony olej nadający się zarówno dla skóry suchej odwodnionej, jak i przetłuszczającej się. Szczególnie zalecany dla skóry podatnej na tworzenie się trądzików.

OLIWA Z OLIWEK:
Posiada korzystnie zrównoważony poziom podstawowych kwasów tłuszczowych. Szczególnie pozytywnie oddziałuje przy leczeniu reumatyzmu oraz bolesności skóry szczególnie przy suchej skórze i występujących w niej nierzadko stanów zapalnych

OLEJ SŁONECZNIKOWY:
Ma świetlisty złoto – żółty kolor i nieznacznie słodka nutę zapachową. Tłoczony na zimno zawiera witaminy A, B, D i E, co czyni z niego doskonałą bazę dla olejków do masażu ciała

OLEJ Z KIEŁKÓW PSZENICY:
Gęsty i lepki olej pomarańczowo – brązowego koloru z silnym ziemnym zapachem. Jest niezmiernie bogaty w witaminę E. To olej odpowiedni dla suchej uszkodzonej podstarzałej skóry. Używany systematycznie w czasie ciąży skutecznie pomoże zapobiec rozstępom skórnym. Z uwagi na jego konsystencję powinien być rozcieńczany lżejszym olejem bazowym (10 – 20%)

MIESZANIE OLEJKÓW DO MASAŻU:
Olejki eteryczne terapeutycznej jakości aby miały najlepsze oddziaływanie powinny zostać tak rozpuszczone w olejach bazowych aby uzyskać ich stężenie w granicach 0,5 – 3% zależnie od intensywności olejku, jego zapachu oraz warunków w jakich będzie zastosowany (raczej nie stosować więcej niż 3 krople olejku eterycznego na jedną łyżeczkę od herbaty oleju bazowego – to mniej więcej oznacza 5 ml) 1 ml olejku eterycznego to mniej więcej 20 – 25 kropli.

A. S.

aromaterapiaolejki eteryczneuzdrawianieyoung living

Comments are currently closed.


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/