Refleksologia

12 lipca 2014 admin Masaż i refleksoterapiaWarto wiedzieć

Czym jest refleksologia?

Refleksologia to nauka o punktach / strefach odruchowych znajdujących się na stopach, dłoniach, twarzy i głowie, które są projekcją energetyczną i pomniejszeniem energetycznym narządów i układów ciała ludzkiego. Każdy narząd ma „swoje miejsce” w określonych punktach stóp i dłoni.

Refleksoterapia natomiast to leczniczy masaż punktów / stref odruchowych znajdujących się na stopach, dłoniach lub twarzy i gowie.

stopy_egipt

Refleksologia to skuteczna i bezpieczna metoda terapii. Jest terapią holistyczną (termin „holistyczny” pochodzi z języka greckiego od słowa „holos”, które oznacza „całość”). Refleksolog nie wyodrębnia choroby i nie leczy jej objawowo. Nie skupia się też na stwarzającym problem narządzie czy układzie, ale rozważa zaistniałą dolegliwość w kontekście całego organizmu. Początki refleksoterapii sięgają starożytności. Malowidła znalezione w egipskim Grobowcu Lekarza przedstawiają starożytnych terapeutów uciskających stopy i dłonie swoich pacjentów. Również Chińczycy korzystali z metody uciskania punktów na stopach wraz z zabiegami akupunktury. Niestety nadal u nas jest mało znana, a szkoda, bo zabiegi można przeprowadzać zarówno u osób zdrowych jak i chorych, u dzieci, osób w podeszłym wieku, a nawet u kobiet ciężarnych. Poza tym praktycznie nie ma przeciwwskazań do wykonywania zabiegów refleksologii, jak i negatywnych skutków ubocznych.

Bezpośredni kontakt klienta z refleksologiem umożliwia temu ostatniemu wyczuć krew pulsującą pod skórą, ciepłotę stóp, zauważyć zmiany na stopach jak: grudki, dołki, odciski, modzele, czy stwardnienia. W trakcie zabiegu następuje również wymiana energii między nimi, dlatego też niezwykle istotna jest intencja refleksoterpeuty – czy traktuje klienta jedynie jako źródło zarobku, czy też widzi w nim osobę szukającą ratunku, której może i chce pomóc. Dlatego ważne jest, abyśmy na naszego terapeutę wybrali osobę, któa wzbudza w nas zaufanie, i dlatego też zabiegu refleksoterapii nie da się zastąpić żadnym urządzeniem, sandałami do akupresury, kołeczkami, wałeczkami z kolcami, hydromasażem, itp. To dzięki temu bezpośredniemu kontaktowi terapeuta lepiej rozumie stan pacjenta i stosuje odpowiednie środki: świadomie ukierunkowuje swoją pracę na problem, jaki zaistniał w organizmie.

Terapia uciskowa punktów reflektorycznych stóp powoduje reakcje fizjologiczne, które stymulują potencjał samouzdrawiania organizmu. Celem refleksoterapeuty jest takie oddziaływanie na pacjenta, dzięki któremu odzyska on fizjologiczny stan równowagi, a co za tym idzie i zdrowie. To nie refleksolog leczy – organizm leczy się sam. Terapeuta tylko pomaga mu naturalnie i prawidłowo funkcjonować. Refleksolog nie stawia diagnozy, nie przepisuje leków, nie działa w zastępstwie lekarza. Może natomiast określić w jakim rejonie naszego ciała występują problemy, np. w przypadku bólów pleców określić czy przyczyną są zmiany w kręgosłupie czy np. chore nerki. Może również zasygnalizować, że powinniśmy jakiś narząd dokładnie przebadać u lekarza – często nie ma jeszcze objawów choroby, a już „stopy mówią” o niedomaganiach, nawet do 3 lat przed ujawnieniem się problemu w organizmie. Nauczmy się odczytywać sygnały wysyłane przez nasze ciało – pieczenie czy ból stóp oraz miejsca uporczywie narastającego, zgrubiałego naskórka mogą być znakiem, że któryś z naszych organów utracił równowagę biologiczną. Często możemy sobie pomóc bez sięgania po tabletki, które przynoszą ulgę doraźnie, a w konsekwencji rozstrajają jeszcze bardziej nasz organizm.

refleksologia_plaża

Jaki jest związek refleksologii z meridianami?

Zgodnie z tradycją medycyny chińskiej organizm ludzki funkcjonuje prawidłowo dzięki swobodnemu przepływowi energii życiowej (chi) przez kanały, nazywane również ścieżkami energetycznymi lub meridianami. Jeżeli dojdzie do zastoju energii w meridianach, to krążenie energii zostanie zaburzone i rozpoczyna się proces chorobowy.

Refleksologiem, któy połączył w swojej praktyce te dwie metody terapeutyczne – refleksologię i chińską teorię meridianów jest Inge Dougans, według której:

  • Koncepcja kanałów energetycznych jest podstawą funkcjonowania akupunktury i refleksologii. Szlaki energii w organizmie, zwane meridianami przebiegają w określony sposób przez ciało, a zablokowania meridianów powodują choroby i różne objawy.
  • Refleksoterapia stóp koncentruje się na odcinkach meridianów znajdujących się w stopach, które są stymulowane za pomocą specyficznych technik manualnych.
  • Skuteczność zabiegów refleksologicznych przypisuje się masażowi punktów reflektorycznych stóp odpowiadających poszczególnym narządom organizmu oraz stymulacji sześciu meridianów penetrujących najważniejsze narządy wewnętrzne organizmu. Takie oddziaływanie terapeutyczne pomaga usunąć zablokowania energetyczne w meridianach i powoduje tym samym swobodny i niezakłócony przepływ energii ciała (energii chi).
  • Wiedza o meridianach może pomóc refleksoterapeucie w dokładniejszym zrozumieniu „szlaków” choroby, a tym samym w lokalizowaniu i rozumieniu szeregu zmian chorobowych atakujących organizm.

Na co pomaga?

Refleksologia może być stosowana w każdym wieku. Wiele korzyści przynosi ludziom starszym, zwłaszcza cierpiącym na bóle reumatyczne. Jest rewelacyjną metodą terapii dla ludzi młodych, którzy próbując sprostać wyzwaniom współczesnej cywilizacji cierpią na stres i depresje. Refleksoterapia jest dla każdego, kto chce pozostać zdrowy i przez pobudzenie swoich sił witalnych chce przeciwdziałać zaburzeniom energetycznym. Nie tylko przeciwdziała ona chorobom, ale też można ją stosować przy pierwszych oznakach problemów, nie dopuszczając do ich rozwoju.

Można, a właściwie należy ją stosować w problemach:

  • układu kostnego: artretyzm, zesztywnienie stawów, zapalenie kaletki stawu dużego palca stopy, złamania, skrzywienia kręgosłupa, bóle kręgosłupa, rwa kulszowa
  • układu nerwowego: zapalenie mózgu, epilepsja, bóle głowy, bezsenność, zapalenie opon mózgowych, choroba Parkinsona, tik twarzowy, zawroty głowy, kurcze w stopach, nogach, skurcze mięśni
  • układu sercowo-naczyniowego: stwardnienie tętnicze, choroba wieńcowa, podwyższony stan cholesterolu, nadciśnienie, niedociśnienie, zapalenie żył, udar mózgowy, żylaki
  • układu limfatycznego: guzy piersiowe, obrzęk w kostkach, zatrzymanie płynów, zakażenia, białaczka, ból gardła, migdałki
  • układu oddechowego: astma, zapalenie krtani, rozedma płuc, zapalenie płuc, zapalenie opłucnej, zapalenie zatok, migdałków, itp.
  • układu trawiennego: biegunka, cukrzyca, cholesterol, czkawka, hemoroidy, hipoglikemia, marskość wątroby, niestrawność, wzdęcia, zaparcia, żółtaczka
  • układu moczowego: bezmocz, zapalenie pęcherza, bolesne oddawanie moczu, nietrzymanie moczu, kamienie nerkowe, zapalenie nerek, uremia
  • dermatologiczne: trądzik, egzema, łuszczyca
  • oczu: zaćma, jaskra, gradówka, jęczmień
  • uszu: głuchota, zachwianie równowagi, ból ucha, szum w uszach, zawroty głowy

Wszystkim zaleca się serię zabiegów na przełomie pór roku, kiedy organizm jest osłabiony i najbardziej narażony na wszelkiego rodzaju infekcje. Większość klientów zauważa, że po serii zabiegów rzadziej chorują, a ewentualne niedomagania przechodzą lżej i szybciej.

Przeciwwskazania do zabiegów:

Masażu uciskowego nie stosuje się przy ciężkich chorobach infekcyjnych, zapaleniu żył i układu limfatycznego, chorobach wymagających operacji, złamaniach lub uszkodzeniach stóp, które uniemożliwiają ucisk, silnych depresjach czy zagrożonej ciąży. Przeciwwskazaniami są też wszelkie rany na stopach i dłoniach, stany zakrzepowe oraz grzybica stóp lub dłoni (do czasu jej zaleczenia). Nie wykonuje się również zabiegu w przypadku wysokiej gorączki, zawału mięśnia sercowego oraz przy daleko posuniętym wyniszczeniu organizmu. Osteoporoza nie jest przeciwwskazaniem bezwzględnym do masażu. Masaż powinien być wtedy delikatny i krótszy. Również przy zdrowej ciąży można wykonywać uciskowy masaż stóp czy twarzy, który może doskonale wpłynąć na samopoczucie matki i dziecka.

Podczas terapii nie można spożywać alkoholu w jakiejkolwiek postaci. Alkohol powoduje stan paraliżu całego układu nerwowego i definitywnie powstrzymuje proces uzdrawiania organizmu. To samo dotyczy wszelkiego rodzaju narkotyków, czy środków odurzających. Palenie tytoniu bezwzględnie opóźnia powrót do zdrowia, a czasami wręcz nie pozwala na osiągnięcie końcowych efektów.

Źródła:
http://www.refleksologia.com/
http://www.refleksoterapia.pl/index.php?chm=15

refleksologiarefleksoterapia

Comments are currently closed.


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/