Grapefruit – grejpfrut
Mowa o olejku Young Living Essential Oils.
Pojemność: 15 ml
Miejsce pochodzenia: Kalifornia.
Grejpfrut jest prawdopodobnie mutacją pompeli lub powstał na skutek połączenia pompeli i pomarańczy słodkiej. Wywodzi się w wysp Barbados skąd w pierwszej połowie XIX w został przywieziony na Florydę.
Punkt wrzenia (powyżej tej temperatury olejek traci swe terapeutyczne właściwości): 133°F
Rodzina botaniczna: Rutowate (Rutaceae).
Grejpfrut zwyczajny Citrus paradisi jest drzewem osiągającym do 12 m wysokości, ma ostry zapach cytrusowy – odświeżający i pobudzający… odrobina zawartej w nim goryczy dodatkowo podkreśla świeżość.
Metoda destylacji: na zimno, ze skóry owocu.
Skład chemiczny: Monoterpeny: limoneny (96-98%), bioflawonoidy, citral, linalool, geraniol, citronelal, kadinen.
Działanie: antyseptyczne, odkażające, odtruwające i moczopędne. Jak wiele olejków cytrusowych destylowanych na zimno ma właściwości spalające tłuszcz. Jest bardzo dobry dla tłustej skóry. Ma działanie anty depresyjne i poprawiające samopoczucie. Ostatnie badania pokazały, że kobiety pachnące zapachem świeżych owoców grejpfruta są postrzegane przez mężczyzn, jako kilka lat młodsze niż są w rzeczywistości. „Naładowany” witaminą C i innymi ważnymi składnikami odżywczymi w organizmie, posiada bogate właściwości przeciwutleniające. Przez wiele lat olejek grejpfrutowy był wykorzystywany do podnoszenia sprawności układu odpornościowego. Orzeźwiający zapach olejku grejpfrutowego dodaje energii i łagodzi objawy stresu, natomiast stosowany w formie kąpieli i masażu z powodzeniem wspomaga kuracje antycellulitowe, stosowany przy terapii otyłości i jako środek pomocniczy przy kuracjach odwykowych (alkohol i narkotyki). Ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwbólowe. Działa oczyszczająco i tonizująco, normalizuje produkcję sebum oraz proces rogowacenia, a także łagodzi stany zapalne. Wykazuje działanie antyoksydacyjne i odtruwające. Wymiata wolne rodniki, hamuje procesy starzenia i degeneracji – polecany przy ukąszeniach owadów, opryszczce i trądziku. Pomocny przy łuszczycy – psoriasis.
Olejek eteryczny grejpfrutowy niszczy gronkowce, paciorkowce, Helicobacter pylori. Wykazuje silne właściwości przeciwwirusowe (zabija wirusy opryszczki i grypy), przeciwpierwotniakowe (niszczy np. lamblie i rzęsistka), przeciwroztoczowe i silne działanie przeciwgrzybicze (niszczy Candida, Cryptococcus).
Używany w masażu, inhalacji i kąpielach, pomaga zwalczyć migreny, depresje, napięcia nerwowe, nerwice, bezsenność. Piękny zapach tego leczniczego i bardzo zdrowego owocu rozchodzi się po całym domu, uspokaja nerwy i umysł, działa orzeźwiająco i dezynfekująco.
Odtruwa organizm z toksycznych związków, działa odkwaszająco i reguluje równowagę kwasowo-zasadową. Przyspiesza przemianę materii, reguluje trawienie i poziom cholesterolu. Działa przeciwmiażdżycowo. Przeciwdziała sklerozie i żylakom, pobudza też apetyt. W miąższu występują karoteny – głównie likopen, warunkujący jego zabarwienie. Występuje także gorzki związek – naryngina. Związek ten jest odpowiedzialny za gorzki smak owocu, ale także za jego działanie lekko przeczyszczające, wspomagające przemianę materii i proces trawienia.
Lekki masaż brzucha z użyciem tego olejku przynosi ulgę przy kłopotach z trawieniem i zaparciach.
Ma wyraźnie działanie odtruwające, oczyszcza organizm z wszystkiego rodzaju substancji trujących i szkodliwych.
Wspomaga także leczenie wrzodów dwunastnicy i korzystnie wpływa na pracę jelit. Przeciwdziała żylakom i sklerozie,
Wspomaga wzrost i regenerację naskórka, wzmacnia, odżywia i napina skórę, oczyszcza i ściąga rozszerzone pory, działa antyseptycznie, odświeża, orzeźwia i tonizuje naskórek, ogranicza tworzenie się zmarszczek.
Działa również rozgrzewająco, poprawiając krążenie krwi, łagodząc bóle głowy, szczególnie migrenowe, bóle mięśniowe i nerwobóle. Kosmetyki wzbogacone olejkiem zwężają rozszerzone pory, wygładzają skórę, odświeżają i zmniejszają stany zapalne (również trądzik). Olejek zalecany jest przy opryszczce i przetłuszczających się włosach.
Jako dodatek do kąpieli oraz w masażu olejek grejpfrutowy stosowany jest jako środek stymulujący system limfatyczny oraz jako środek wspomagający walkę z cellulitem i otyłością.
Znajduje się w: Citrus Fresh, Legacy, Cel-Lite Magic Massage Oil, Body Balance, Power Meal, ProMist, Super C i ThermaMist.
Wskazania: trądzik, cellulit, zaburzenia trawienia, zaburzenia gospodarki płynami, wspieranie systemu immunologicznego.
Inne zastosowania:
- depresja,
- wspomaga odstawienie leków, odzwyczajanie się od leków,
- zaburzenia łaknienia,
- zmęczenie,
- dodaje energii (jet lag),
- zaburzenia pracy wątroby,
- migrenowe bóle głowy,
- łagodzi zespół napięcia przedmiesiączkowego i stres,
- oczyszcza nerki, system limfatyczny i system naczyń krwionośnych,
- ze względu na wysoką zawartość limonenu posiada potencjalne właściwości przeciwzapalne poprzez hamowanie 5-lipoksygenazy, limonen jest związkiem, wobec którego stwierdzono indukowanie apoptozy (zaprogramowana śmierć komórki) w komórkach nowotworowych,
- skutecznie zwalcza 800 rodzajów wirusów, 100 gatunków grzybów i innych licznych pasożytów
- wspomaga leczenie zapalenia opon mózgowych,
- zmniejsza ryzyko poronień i martwych porodów często powodowanych przez bakterię Listeria monocytogenes,
- pomaga w leczeniu róży, ostrej choroby zakaźnej skóry i tkanki podskórnej wywołana przez paciorkowce, zapobiega jej rozprzestrzenianiu się drogą naczyń limfatycznych i nawracania (często w tym samym miejscu),
- wspomaga leczenie groźnego zespołu zapaleń – posocznicy, zwanej też sepsą, której przyczyną bywa zakażenie ogólne ze stałą obecnością bakterii gronkowca i paciorkowca, ale też w zakażeniach pneumokokami, meningokokami, czy pałeczkami okrężnicy,
- grzybice i drożdżyce takie jak: candida, aspargillu, trichophyton, epidermophyton,
- wirusy takie jak: opryszczka simpleks, grypa,
- zwierzęce wirusy: toksoplazmoza (Toxoplasma gondii),
- gram dodatnie bakterie takie jak: gronkowiec złocisty, listeria monocytogenes,
- gram ujemne bakterie takie jak: Escherichia Coli (pałeczka okrężnicy), pałeczka klebsiella scleromatis, legionella, salmonella, pałeczka czerwonki, cholera, pseudomonas,
- pasożyty takie jak: lamblia, histolytica entameby (ameboza, amebiaza, pełzakowica, czerwonka pełzakowa), chlamydia (zapalenie spojówek lub narządów rodnych, zakażenie na pływalni, też jaglica, bielmo, astma), toksokaroza (Toxocara canis, Toxocara cati).
Chudnij z grejpfrutem:
Regularny (2 razy dziennie, 5 dni w tygodniu) kilkutygodniowy masaż brzucha wykonywany przez grupę kobiet w okresie post-menopauzalnym z użyciem 3% olejku grejpfrutowego, cyprysowego i trzech innych olejków, dał w rezultacie redukcję brzusznej podskórnej tkanki tłuszczowej i zmniejszenie obwodu talii.
Od dziesięcioleci grejpfruty są niemal obowiązkowym składnikiem diet odchudzających. W latach 30. XX wieku w Hollywood popularność zdobyła dieta grejpfrutowa, która przeżyła swój renesans w latach 70. Lekarze krytykowali ją jednak jako zbyt ubogą w składniki odżywcze.
Natomiast wpływ grejpfrutów na spadek wagi ciała potwierdziły badania przeprowadzone w 2004 r. przez dr. Kena Fujioka ze Scripps Clinic w San Diego. W jego eksperymencie wzięło udział 100 otyłych pacjentów. Część z nich otrzymywała pigułki z ekstraktem z grejpfruta, piła sok z tego owocu lub jadła jego miąższ. Wszyscy odżywiali się poza tym jak wcześniej. Po 12 tygodniach grupa łykająca pigułki schudła średnio o 1,1 kg, zaś osoby z pozostałych dwóch grup odpowiedni po 1,5 i 1,6 kg . W tym samym czasie grupa kontrolna, która dostawała placebo, straciła średnio jedynie 0,2 kg.
W dalszych badaniach uczeni ustalili, że u osób z grup grejpfrutowych, które cierpiały na tzw. syndrom metaboliczny, poprawiły się wyniki badań związanych z tempem przemiany materii. Badacze sugerują, że jakiś nieznany dotąd związek zawarty w owocach obniża poziom insuliny, wpływając w ten sposób na poziom cukru we krwi. Dlatego grejpfruty są zalecane w dietach bazujących na tzw. indeksie glikemicznym. Owoc ten ma bowiem niski, a więc korzystny indeks glikemiczny. To znaczy, że po jego zjedzeniu poziom cukru we krwi rośnie, a potem powoli opada, gdyż jest wolno wchłaniany przez organizm. Dzięki temu dłużej ma się uczucie sytości i można uniknąć napadów głodu. Dlatego warto jeść grejpfruty.
Dla tych co nie lubią tego owocu, mogą stosować olejek Grapefruit-Young-Living + dodatkowo dokupić żelowe naturalne kapsułki – poleca się spożywanie ok. 10 kropel i więcej w celach schudnięcia (najlepiej w kapsułce, ponieważ nie czuć smaku) jak i ok. 5 kropel dziennie olejku z cytryn (lemon) wraz z około 3 litrami wody.
Stosowanie: rozpylać lub stosować miejscowo. Dodawać do napojów i pożywienia jako suplement dietetyczny. Nie jest wrażliwy na światło jak inne olejki zawierające furokumaryny.
Masaże z olejkiem grejpfrutowym:
3-5 kropli olejku rozcieńczamy w łyżce olejku bazowego – oliwy z oliwek, olejku z pestek winogron czy olejku ze słodkich migdałów.
Kąpiele z olejkiem grejpfrutowym:
Do wody dodajemy 3-5 kropli olejku zmieszanego z łyżką miodu lub mleka. Można też wkropić ok. 10-15 kropli na miseczkę niejodowanej soli gruboziarnistej i po ok. 5 minutach dosypać do kąpieli.
Działanie na psychikę: dodaje sił witalnych przy złym samopoczuciu, ospałości i wyczerpaniu. Podnosi na duchu i dodaje jasności umysłu, zmniejsza napięcie nerwowe, poprawia nastrój i działa przeciwdepresyjnie.
Pomocny dla sportowców: pomaga pozbyć się sztywności mięśni.
Dezynfekcyjny charakter tego olejku: zabija wszystkie bakterie i zarazki w powietrzu, kiedy jest stosowany w formie odświeżacza, a także z powodu swoich właściwości działa moczopędnie, pomaga organizmowi pozbyć się niechcianych toksyn poprzez zwiększenie powstawania moczu w organizmie.
Olejki towarzyszące: basil, bergamot, cedarwood, chamomile, cypress, eucalyptus, frankincense, geranium, juniper, lavender, neroli, peppermint, rosemary, rosewood i ylang ylang.
Środki ostrożności: po miejscowym zastosowaniu olejku nie można wystawiać tych części ciała na działanie promieni słonecznych i promieni UV przez 72 godziny. Unikać w czasie ciąży.
Uwaga:
Osoby przewlekle chore, kobiety w ciąży – jak zawsze skonsultujcie się z lekarzem przed użyciem olejków eterycznych.
Comments are currently closed.
[…] Alocit z soku z pestek grejpfruta wykonujemy w ten sposób, że półlitrową butelkę z ciemnego szkła napełniamy wodą i dodajemy 35 kropli Citroseptu. Wodę wcześniej należy przegotować i schłodzić do temperatury pokojowej. Zamiast citroseptu można użyć terapeutycznej jakości olejku eterycznego z grejpfruta. Jeśli chcesz się o nim więcej dowiedzieć, kliknij tutaj. […]
Ciekawe…
Program mi robi czasem psikusy i – kiedy edytuję artykuł – kopiuje mi jego fragment jako komentarz, a ja potem to muszę usuwać. Tym razem też tak było, z tą różnicą, że program „przyłapał” na majstrowaniu przy artykule witrynę hopokrates2012.worpress.com – jestem zaszczycona, że taka poczytna witryna kopiuje moje artykuły 🙂