Geranium
Pojemność: 15 ml
Olejek geraniowy otrzymuje się na drodze destylacji parowej z liści pelargonii, a ściślej z liści jednego gatunku pelargonii — Pelargonium odorantissimun (i może jeszcze dwóch odmian). Pelargonie są czasem nazywane geraniami, lecz nazwa ta jest oczywiście niewłaściwa. Najważniejsze składniki olejku geraniowego to: gera-niol, citronellal, linalol, terpineol i różne alkohole.
Olejek geraniowy ma piękną jasnozieloną barwę, a jego zapach również można by określić jako „zielony”. Zapach ten przypomina nieco woń olejku różanego, zwłaszcza jeśli wydestylowano go z odmiany Pelar-gonium capitatum, lub różano-geraniowego, chociaż człowiek o czułym powonieniu nigdy nie pomyli tych aromatów. W przemyśle kosmetycznym często używa się olejku geraniowego do fałszowania wyrobów, które powinny zawierać znacznie droższy olejek różany.
Dzięki swojemu niemal neutralnemu zapachowi olejek geraniowy zajmuje pozycję między słodkim olejkiem różanym a ostrym bergamotowym, dlatego też można go mieszać z wieloma innymi olejkami, zwłaszcza z bergamotowym i lawendowym.
Jak niemal wszystkie olejki kwiatowe, olejek geraniowy ma działanie antydepresyjne i antyseptyczne oraz właściwości ściągające i hemostatyczne, to znaczy powstrzymujące krwawienia, może więc być bardzo pomocny w leczeniu wszelkich zranień (ułatwia szybkie gojenie). Stosuje się go również do pielęgnacji skóry z powodu pięknego zapachu, właściwości ściągających i anty septycznych oraz ze względu na zdolność regulowania poziomu łoju produkowanego przez skórę. Działa bardzo korzystnie na cery nadmiernie suche oraz nadmiernie tłuste, a także cery mieszane (suche z tłustymi partiami), których pielęgnacja jest wyjątkowo kłopotliwa.
Owo równoważące działanie wypływa z faktu, że olejek geraniowy stymuluje pracę kory nadnerczy. Hormony wydzielane przez korę nadnerczy mają przede wszystkim charakter regulatorów, które zarządzają produkcją hormonów wytwarzanych przez inne organy, także produkcją męskich i żeńskich hormonów płciowych. Olejek geraniowy jest bardzo skuteczny w leczeniu dolegliwości związanych z menopauzą i innymi stanami wynikającymi z zachwiania równowagi hormonalnej w organizmie, przynosi też ulgę w stanach napięć przedmenstrualnych (dużą rolę odgrywają tu jego właściwości moczopędne, powoduje on bowiem usuwanie płynów, które gromadzą się nadmiernie w organizmach wielu kobiet w okresie przedmiesiączkowym).
Olejek geraniowy stymuluje pracę układu limfatycznego, co w połączeniu z właściwościami moczopędnymi czyni go świetnym środkiem w leczeniu cellulitis, puchlin wodnych, zatrzymania płynów i obrzęków stawów. Jego działanie odwadniające jest efektem tonizującego wpływu olejku na nerki i wątrobę równocześnie. Używany jest w leczeniu żółtaczki, kamieni nerkowych i najróżniejszych infekcji dróg moczowych. Jest także dobrym antyseptykiem do pielęgnacji jamy ustnej, leczenia bólu gardła, owrzodzeń i innych infekcji dziąseł.
Olejek geraniowy jest cennym środkiem antydepresyjnym. Olejek geraniowy jest składnikiem wielu środków przeciwko insektom, w których występuje w połączeniu z olejkiem bergamotowym i cytrynowym.
Dyfuzowanie olejku geraniowego, pozwala uchronić dom przed nalotami much w lecie, pozostawiając jednocześnie przyjemny słodkawy zapach. W starożytności uważano olejek geraniowy za silny środek leczniczy, który leczy złamania, a nawet nowotwory.
Comments are currently closed.