Jakie olejki eteryczne są najlepsze?

5 sierpnia 2015 admin AromaterapiaWarto wiedzieć

Można jeździć „maluchem”, albo starym VW Golfem, a można Mercedesem, Lexusem, czy Ferrari. Tak samo w świecie aromaterapii olejki eteryczne różnią się składem i sposobem pozyskania, a przez to jakością i wpływem na nasze zdrowie.

jakość olejków
  1. Olejki zapachowe
    Na niektórych produktach (zwłaszcza kosmetycznych) widnieje informacja, że produkt zawiera olejki eteryczne. W większości przypadków są to jednak syntetyczne (sztuczne) odpowiedniki olejków. Również wszelkie olejki czy mieszanki olejków, na których jest napisane „zapachowe” są to aromaty syntetyczne. Wlicza się tu też kompozycje, w których naturalne olejki eteryczne stanowią tylko część wszystkich składników (tak zwane “hybrydy”). Takie olejki mogą ładnie pachnieć, jednak nie posiadają one właściwości leczniczych (przeciwnie – ponieważ zawierają substancje chemiczne, mogą być szkodliwe dla zdrowia). Produkcja takich wyrobów jest nieporównywalnie tańsza od produkcji olejków naturalnych, ale według mnie taki zakup to tylko strata pieniędzy. Doświadczony użytkownik olejków eterycznych potrafi łatwo odróżnić olejek syntetyczny od naturalnego po zapachu.
  2. Olejki „100% pure”
    „Pure” to angielskie słowo oznaczające czyste lub dziewicze. Zgodnie z normami obowiązującymi w USA i innych krajach, napisem „100% Pure” można oznaczyć wyrób, który nie zawiera wypełniaczy. Nie musi on jednak zawierać naturalnych olejków eterycznych.
  3. Olejki eteryczne naturalne
    Substancje te mogą zawierać nawet do 100% czystego naturalnego olejku eterycznego (bez dodatków obniżających koszta wytworzenia i pozbawiających je właściwości leczniczych). Do niedawna tego rodzaju olejki były najlepszymi dostępnymi na rynku. Nawet jeśli olejek eteryczny nie zawiera sztucznych dodatków, może nie mieć żadnych właściwości leczniczych! Zła jakośc surowca (rośliny zanieczyszczone chemicznymi środkami ochrony roślin, metalami ciężkimi, czy po prostu ubogie w składniki aktywne), nieodpowiedni czas zbioru i warunki destylacji (niewłaściwa metoda, zbyt wysoka temperatura, ciśnienie, zbyt długi czas, itp.) powodują brak właściwości zdrowotnych olejków, choć smarując się nimi przynajmniej sobie nie szkodzimy.
  4. Olejki eteryczne terapeutycznej jakości
    Szacuje się, że taką jakością może się poszczycić jedynie do 5% światowej produkcji olejków eterycznych. Są to olejki zawierające 100% czystego naturalnego olejku eterycznego, który spełnia najwyższe normy. Produkcja takiego olejku kontrolowana jest od momentu sadzenia rośliny do umieszczenia olejku w butelce:
    • olejki terapeutycznej jakości nie zawierają żadnych składników pochodzenia syntetycznego;
    • nie zawierają żadnych zanieczyszczeń (np. pestycydów, czy innych środków chemicznych);
    • nie zawierają elementów pochodzących z obcych roślin, które zakłóciłyby właściwą kompozycję aktywnych naturalnych składników danej rośliny (np. olejek lawendy nie może zawierać olejku innych roślin, nawet z rodziny lawendy);
    • są otrzymywane z bardzo dobrej jakości organicznie uprawianych roślin, o najwyższych parametrach składników aktywnych;
    • rośliny zbierane są w najbardziej optymalnym momencie (w wielu przypadkach także o odpowiedniej porze doby);
    • olejek wydobywany jest z określonej części rośliny odpowiednią metodą i w odpowiednich warunkach;
    • takie olejki należy przechowywać w ciemnych buteleczkach, bez narażania ich na ekspozycję świetlną i wysoką temperaturę – wtedy zachowują swoje własności terapeutyczne do 2 lat po otwarciu.

Za jakością idzie też cena, dlatego też nie łudźmy się, że za kilkanaście złotych kupimy prawdziwie terapeutyczne olejki eteryczne. Takimi olejkami (terapeutycznej jakości – „100% grade”) są – sprawdzone i polecane przeze mnie – olejki Young Living Essential Oils.

olejki

Jeśli wziąć pod uwagę to, że wsmarowując olejek w skórę, bardzo szybko przenika on do krwiobiegu, a także wdychając go, wprowadzamy go do naszych dróg oddechowych, wolę używać olejków terapeutycznych, które nie tylko nie zatoksyczniają ciała, ale wręcz przeciwnie: silnie dotleniają i odżywiają wszystkie komórki oraz ułatwiają pozbycie się toksyn z organizmu.

Dorota Anna Czerwiec

aromaterapiaolejki eteryczneyoung living

Comments are currently closed.

One response to “Jakie olejki eteryczne są najlepsze?”

  • Aromatowo pisze:

    Bardzo interesujący wpis. 🙂 Warto szczegółowo się zainteresować aromaterapią, a szczególnie olejkami eterycznymi. Ja akurat uwielbiam zapachy egzotycznych owoców. 😉


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/