Lista 185-ciu toksycznych kosmetyków, których używamy na co dzień

26 lutego 2016 admin Pielęgnacja skóry i higienaWarto wiedzieć

Jak informuje Reuters, jedna z francuskich organizacji konsumenckich: UFC Que Choisir  ogłosiła listę 185-ciu kosmetyków, które jej zdaniem mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Większość z nich jest przez nas używana na co dzień, są to: kremy, szampony, dezodoranty, płyny po goleniu, pasty do zębów i perfumy.

Ciekawostką jest fakt, że wszystkie te kosmetyki zawierają substancje jak najbardziej legalne (!) – natomiast mogą one wywoływać alergie, podrażnienia czy zaburzenia endokrynologiczne.

W świetle braku odpowiednich przepisów europejskich, chcemy wywierać presję na producentów, poprzez kształtowanie zachowań zakupowych konsumentów – wyjaśnia Olivier Andrault, który prowadził badania dla UFC-Que Choisir.

colgate-dentifrice-au-fluor-total-effet-visible_001

Na czarnej liście znalazły się kosmetyki znane z półek w polskich sklepach

Marki takie jak Adidas, Axe, Bourjois, Colgate, Dove, Elmex, Garnier, Head&Shoulders, L’Oréal, Nivea, Oral-B, Pampers, Playboy, Rexona, Rimmel, Scholl, Sensodyne czy Vichy są doskonale znane polskim konsumentom. Zwykle – dzięki reklamom – kojarzą się nam jak najlepiej. Najgorsze, że wśród wymienionych na liście kosmetyków jest wiele przeznaczonych dla dzieci, np. 8 rodzajów chusteczek nawilżających, które zawierają fenoksyetanol – konserwant szkodliwy dla zdrowia! Jeden z produktów dla dzieci marki Nivea również zawiera alergeny, które nie powinny mieć kontaktu z dziecięcą skórą

Ponad 100 produktów na liście ma substancje wpływające na gospodarkę hormonalną organizmu. Ponad 50 z nich ma chemiczny filtr Ethylhexyl Methoxycinnamate (4-metoksycynamonian 2-etyloheksylu) – który dodawany jest do kremów z filtrem UV, a który przenika przez skórę i zachowuje się jak hormony. Okazuje się też, że niektóre etykiety nie wymieniają wszystkich szkodliwych substancji, zawartych w danym produkcie!

Francuskie Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków (FEBEA) oraz L’Oreal nie widzą problemu, gdyż – jak twierdzą – sprzedawane kosmetyki są wytwarzane są zgodnie z przepisami europejskimi, które uważa się za najbardziej rygorystyczne na świecie.

Lista (pełna tutaj) została opublikowana, gdyż pomimo wielokrotnych ostrzeżeń toksykologów i dermatologów producenci wciąż nie zmienili swoich praktyk – tłumaczy organizacja. UFC-Que Choisir zaleca, by ich nie kupować.

nivea-baby-pure-sensitive-lingettes_001

Źródła:
http://pieniadze.gazeta.pl/pieniadz/1,136156,19675807,podano-liste-185-znanych-toksycznych-kosmetykow-wiekszosc-z.html
http://1000offers.com/185-znanych-kosmetykow-na-czarnej-liscie-sa-toksyczne/
http://test-comparatif.quechoisir.org/ingredients-indesirables-167993/

alergiahigienakosmetykitoksyny

Comments are currently closed.


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/