Recepturnik Doroty – pielęgnacja włosów
#1 – likwidacja siwych włosów
Ten prawie magiczny eliksir zredukuje stopień utlenienia melaniny zawartej we włosach, co sprawi, że siwe włosy stopniowo odzyskają naturalny kolor, staną się grubsze, poza tym poprawi się wzrok i odmłodzi skóra.
Składniki:
- 4 średnie cytryny
- 200 g (niepełna szklanka) oleju lnianego
- 3 małe ząbki czosnku
- 1 kg dobrego miodu
Wszystkie składniki muszą być jak najlepszej jakości, idealnie jeśli będą organiczne (jeśli nie, to skórki cytryn dokładnie wyszorować z pestycydów).
Przygotowanie:
Włożyć czosnek i wszystkie cytryny (2 ze skórką, pozostałe obrane) do blendera i zmiksować. Następnie dodać olej lniany, miód i wymieszać. Miksturę umieścić w szklanym słoju, szczelnie zamknąć pokrywką i przechowywać w lodówce.
Dawkowanie:
1 łyżkę stołową mieszanki 3 razy dziennie na pół godziny przed posiłkiem. Nie używaj metalowej łyżki, najlepiej drewnianej.
Źródło: http://porady.uzdrawianie.org/?p=1407
#2 – ukrycie siwizny
Chcesz ukryć siwiznę? Zamiast po raz kolejny kłaść farbę, możesz zastosować naturalne płukanki. Regularnie wcierane we włosy nie tylko je wzmocnią, ale po pewnym czasie ładnie zabarwią.
Płukanka do włosów ciemnych:
Łyżkę łupin z orzecha włoskiego zalej 1 l wrzątku, po ostudzeniu wetrzyj we włosy;
Zamiast łupin z orzecha możesz zastosować łupiny z cebuli (garść);
4 łyżki czarnej herbaty i po 2 łyżeczki rozmarynu oraz szałwii zalej 2 l wrzątku, po 30 min odcedź, wetrzyj we włosy.
Dla włosów jasnych:
Przygotuj napar rumiankowy, dodaj sok z 1 cytryny. Po 30 minutach wetrzyj we włosy;
Ok. 50 g lawendy, tymianku, rozmarynu i mięty zalej białym octem (ok. 0,5 l). Odstaw na miesiąc w chłodne miejsce, potem przecedź i wcieraj na noc we włosy.
Źródło: http://www.se.pl/styl-zycia/moda-i-uroda/naturalne-sposoby-na-siwe-wosy_274424.html
#3 – też na siwiznę
Przedwczesne siwienie włosów jest często wielkim problemem młodych osób w wieku 20 i 30 lat.Siwe włosy dodają lat, osoby takie wyglądają o wiele starzej niż są. Problem może być spowodowany przez czynniki takie jak genetyka, nieodpowiednia dieta, zmiany hormonalne, palenie papierosów, zanieczyszczenie środowiska, stres, stosowanie nieodpowiednich produktów do włosów oraz częstych problemów z zatokami czy schorzeniami tarczycy.
Włosy bardzo często staja się szare lub białe z powodu małej ilości melaniny. Jest to barwnik który nadaje włosom naturalny kolor. Nie zawsze trzeba korzystać z produktów kosmetycznych by włosom przywrócić naturalny kolor, nie kiedy zmiana diety może przynieść pozytywne rezultaty. Bardzo często przyczyną siwizny w tak młodym wieku jest niedobór witaminy B o raz miedzi, żelaza czy jodu. Jest dość spora grupa naturalnych produktów które są skuteczne w walce z siwizną oto jedne z nich.
- Olej kokosowy korzystnie nie tylko wpływa na wygląd włosów, ale również je nawilża pomaga zwalczyć wszelakie infekcje i rzecz najważniejsza stosując go przez dłuższy czas w połączeniu z sokiem cytryny pozwoli zahamować siwiznę, niekiedy też przywraca naturalny kolor włosów. Wystarczy wymieszać trzy łyżki cytryny w 100 g oleju i tak przygotowaną miksturę wmasować w skórę głowy, pozostawić na 60 minut po tym czasie umyć włosy łagodnym szamponem. Wskazane jest stosowanie co najmniej przez tydzień.
- Szałwia i rozmaryn to również naturalne produkty z których warto skorzystać, by w naturalny sposób przywrócić dawny kolor włosom. Po pół szklanki suszonych ziół (szałwii i rozmarynu ) zagotować w 500 g wody przez 10 minut i pozostawić pod przykryciem na 2-3 godziny, po tym czasie przecedzić i spłukać tym głowę zostawiając włosy mokre do wyschnięcia, po wyschnięciu można umyć włosy delikatnym szamponem.
- Kurkuma z dodatkiem oleju kokosowego również może przywrócić kolor włosów, najlepiej nadają się do tego celu świeże liście kurkumy.
- Indyjski agrest roślinka u nas mało znana ale bardzo skuteczna w likwidowaniu przedwczesnego siwienia włosów, dodatkowo stosując go ograniczamy wypadanie włosów, jest skarbnicą witaminy C i antyoksydantów, zapobiega szybkiemu starzeniu, u nas można dostać w sklepach ze zdrowa żywnością olej z agrestu. Łyżkę takiego oleju wymieszać dokładnie z sokiem z jednej cytryny i nałożyć tą miksturę na włosy, dokładnie wmasować i pozostawić na noc, rano umyć włosy delikatnym szamponem, stosując raz lub dwa razy w tygodniu włosy nabiorą połysku, blasku, zmniejszy się ilość włosów siwych. Dodatkowo warto codziennie spożyć łyżkę melasy, która korzystnie wpływa na kolor włosów, melasa zawiera masę miedzi, selenu, magnezu, a są to związki, które korzystnie wpływają na wygląd włosów.
Źródło: http://www.naturalneleki.com.pl/siwe-wlosy/
#4 – naturalna koloryzacja włosów brązowych
Naturalne, nieco zapomniane sposoby z zielników naszych babć:
- Orzechy włoskie – mieszanka 3 garści łupin lub 2 garści orzechów zmieszana z odrobiną octu, oleju roślinnego, zalana wrzątkiem i wystudzona stworzy miksturę, która w 20 minut powinna przyciemnić włosy o jeden ton.
- Henna (sproszkowane liście lawsonii), basma (liście indygowca) – dostępne w wielu postaciach, niestety także syntetycznych, dają różne efekty zabarwienia włosów, pozostawiając je miękkimi, gładkimi i lśniącymi. Koloryzacja nie jest zbyt trwała, dlatego najczęściej łączy się je z innymi barwnikami.
- Rozmaryn – napar z 2 łyżek wysuszonych liści rozmarynu i herbaty ekspresowej daje płukankę, która wcierana przez 2 – 3 minuty nada ciemnym włosom głębszy i zdrowy połysk. Miksturę należy dokładnie spłukać.
- Szałwia – wywar z szałwii odstawiony na 2 godziny a następnie wylany na włosy, przyciemni je o ile pozostanie na włosach przez około 30 minut.
- Kawa – zaparzoną kawą mieloną (po odcedzeniu fusów, np. przez papierowy filtr) również można płukać włosy. Taka płukanka ożywi brązowy kolor, doda blasku, a kofeina poprawi mikrokrążenie i zapobiegnie wypadaniu włosów.
- Kora dębu lub kora kruszyny – 50 g kory należy gotować przez 30 minut, pozostawić na noc pod przykryciem, a następnie dodać odrobinę gliceryny i spirytusu. Miksturę stosuje się przez kolejne dni aż do przyciemnienia włosów do odpowiedniego odcienia.
- Amla (wyciąg z agrestu indyjskiego) – w postaci olejku do wmasowywania we włosy, który przyciemnia i pielęgnuje włosy.
Większość wymienionych ziół a także gotowe, naturalne i ziołowe mieszanki (np. ziołową płukankę do włosów przyciemniającą Herbaflos w cenie ok. 5 zł) można kupić w sklepach zielarskich i niektórych aptekach.
Źródło: http://www.snobka.pl/artykul/tajemnice-kosmetykow-naturalna-koloryzacja-wlosow-brazowych-10647
#5 – Porady Babuni – naturalne sposoby na piękne włosy
Babcie słyną z tego, że mają złote, sprawdzone i zwykle bardzo proste sposoby na wszystko. Warto zatem zajrzeć do ich poradników i zafundować sobie domową pielęgnację włosów. Ich naturalne sposoby na włosy są przede wszystkim tanie w zastosowaniu i nieskomplikowane.
Żółtka do mycia włosów
Żółtka jako szampon i odżywka do włosów: zmieszaj 2 dokładnie oddzielone od białek żółtka z kieliszkiem rumu. Wmasuj połowę papki w wilgotne włosy i pozostaw na nich na 5 minut. Spłucz i wmasuj w skórę resztę szamponu z żółtka, a następnie porządnie wypłucz włosy.
Piwo do układania włosów
Żel albo piankę do układania włosów możesz zastąpić piwem. Jest to po pierwsze środek naturalny, a po drugie, na ogół zawsze jest pod ręką. Bardzo dobrze trzymają się loki z wałków na piwie.
Cytryna zamiast odżywki
Nie powinno się stosować po każdym umyciu włosów odżywek i balsamów. Włosy stają się za bardzo zmiękczone,tracą swoją naturalną sprężystość. Poza tym po dłuższym, regularnym stosowaniu odżywek, trudno w ogóle rozczesać bez nich włosy. Najlepiej dla urozmaicenia, od czasu do czasu płukać włosy w wodzie z cytryną albo octem, zwłaszcza że kwas skutecznie usuwa resztki szamponu i reguluje ochronną warstwę skóry głowy. Sok z cytryny dodaje zniszczonym i matowym włosom blasku. Delikatnie rozjaśnia włosy blond. Aby rozjaśnić nieco włosy należy sok z dwóch cytryn wlać do szklanki wody. Następnie wypłukać włosy tą miksturą i wystawić je na słońce naokoło 15 minut. By uzyskać blask na włosach spłukujemy włosy pod koniec mycia wodą z sokiem z cytryny.
Walka z łupieżem
Zaleca się częste mycie włosów, czyli mniej więcej co drugi dzień w łagodnych szamponach! Przy skłonności do obfitego łupieżu dobrze jest nacierać skórę głowy odwarem z tymianku albo rzeżuchy wodnej. Trzeba też jak najczęściej szczotkować włosy szczotką z naturalnego włosia, aby pobudzić gruczoły łojowe do zwiększonego wydzielania. Poza tym wyszczotkuje się też z włosów łupież. Dla poprawienia ukrwienia skóry doskonały jest zimny prysznic po umyciu włosów.
Tłuste włosy
Dwa razy w tygodniu myj włosy szamponem zawierającym siarkę, ichtiol albo kwas salicylowy. Wcieranie płynów zawierających alkohol i wyżej wymienione składniki dezynfekuje i odtłuszcza skórę głowy.
Białko na tłuste włosy
Nadmiernemu wydzielaniu gruczołów łojowych możesz zapobiegać w sposób naturalny: ubij pianę z białka, zmieszaj ją z sokiem z cytryny i wsmaruj papkę w skórę przed myciem włosów. Trzymaj na włosach przez 10 minut.
Pokrzywa zapobiega wypadaniu włosów
Włos żyje przeciętnie 3 do 5 lat. Jest zjawiskiem normalnym, jeśli dziennie tracimy około 60 włosów. Jeśli natomiast dziennie wypada nam ponad 100 włosów, jest to już objaw schorzenia.Jeden ze sposobów przeciwdziałania – to nacieranie raz w tygodniu wilgotnych włosów papką sporządzoną z żółtka i kieliszka spirytusu. Skuteczne są również metody naszych babek: nacieranie skóry olejkiem cebulowym, wodą brzozową albo chmielową, poza tym płukanie włosów w odwarze z pokrzywy, melisy i łopianu. Jednakże przyczyny nadmiernego wypadania włosów powinien zbadać lekarz.
Sprawdzony przepis na miksturę z pokrzywy: zebrane w maju liście młodych pokrzyw (jeszcze nie parzą) umyć, wytrzepać z wody, pokroić w paski, włożyć ściśle do słoika, zalać spirytusem (ok. 1/4 l na słoik litrowy), odstawić na 1-2 tygodnie w ciemne miejsce. Zrobi się brązowa mikstura – zmocz gazik i wcieraj w skórę głowy raz w tygodniu. Po ok. 0,5 godziny możesz umyć włosy.
Rabarbar do jasnych włosów
Korzeń rabarbaru ma silniejsze działanie rozjaśniające dla włosów blond niż rumianek albo sok cytrynowy. Należy zalać 0,25 l wody garść korzenia rabarbaru (dostępny w sklepach zielarskich i aptekach), odstawić do naciągnięcia, a potem przecedzić. Złotobrunatny płyn stosuj do płukania włosów.
Henna dla rudowłosych
Hennę należy rozrobić z wodą na dość gęstą papkę (przy suchych włosach można dodać 1 łyżkę oleju), nałożyć na umyte i osuszone ręcznikiem włosy i starannie rozczesać. Pamiętaj też o nałożeniu na ręce gumowych rękawiczek, ponieważ henna farbuje na rudo nie tylko włosy, ale i ręce! Przy farbowaniu włosów henną ważna jest stała temperatura, dlatego nałóż na włosy plastikowy czepek.
Orzech włoski dla brunetek
Do pogłębienia odcienia ciemnych włosów znakomicie nadaje się odwar z orzecha włoskiego. Garść łupin orzecha zalać pół litra wody i parzyć przez pół godziny. Płukać włosy w odcedzonym wywarze. Przy regularnym stosowaniu płukanka z orzecha kryje nawet siwe włosy.
Skrzyp polny
Zawiera krzemionkę, która buduje strukturę włosa. Odbudowuje zniszczone włosy i sprawia ze stają się one grubsze. Przyśpiesza także ich wzrost. Płukankę przygotowujemy z trzech łyżek skrzypu zalanych czterema szklankami wody. Wywar gotujemy tak długo aż zostanie tylko połowa płynu. Włosy płuczemy zaraz po umyciu.
Rumianek
Pomaga pozbyć się łupieżu i problemu przetłuszczających się włosów. Nadaje włosom złotawego połysku. Ma działanie odkażające i przeciwzapalne. Dwie garście suszonego rumianku zalewamy litrem wrzącej wody. Odstawiamy przykryty napar na 20 minut. Odcedzamy i płuczemy włosy przez parę minut. Stosujemy przy każdym myciu.
Aloes
Łagodzi podrażnienia i nawilża skórę głowy. Regeneruje zniszczone włosy. Na wzmocnienie włosów można przygotować maseczkę aloesową. Miksujemy 5 wyfiletowanych liści aloesu z łyżką miodu, 1/3 szklanki ciepłej wody i dwoma łyżkami oliwy z oliwek. Nakładamy maskę na pół godziny przed myciem włosów i owijamy głowę folią lub ręcznikiem.
Źródło: http://hannaanna.blog.onet.pl/2009/05/14/porady-babuni-cz-3-naturalne-sposoby-na-piekne-wlosy/
#6 – domowe sposoby i fryzjerskie tajemnice
Emulsja na włosy I
Składniki: 1/3 litra oleju roślinnego, 1 łyżka miodu, 1 łyżka soku z cytryny, 2-3 krople oleju rozmarynowego, 1 żółtko, 1 torebka herbatki z liści pokrzywy, 1 łyżka liści brzozy zioła sypane.
Olej należy podgrzać, dodać wszystkie zioła i moczyć w nim przez około 45 minut. Następnie odcedzić i pozostawić do wystygnięcia, dodać żółtko, miód, sok z cytryny oraz olejek rozmarynowy i wymieszać.
Stosowanie: emulsję należy delikatnie wmasować lub wklepywać w wilgotne włosy, a następnie włosy owinąć folią i ręcznikiem w celu wzmocnienia działania emulsji. Po 10-15 minutach dokładnie spłukać.
Emulsja na włosy II
Składniki: 2 łyżki oleju rycynowego, 1/2 szklanki soku z cytryny. Olej rycynowy należy podgrzać i wymieszać z sokiem z cytryny.
Stosowanie: otrzymaną emulsję ciepłą (nie gorącą) równomiernie rozprowadzić na włosach i skórze głowy. Na włosy nałożyć folie i ręcznik i trzymać w cieple przez 30 minut. Dokładnie umyć włosy.
Mikstura na włosy
Składniki: 1/2 szklanki przecedzonego miąższu z aloesu, 1 łyżka miodu. Miąższ aloesowy należy dokładnie wymieszać z miodem.
Stosowanie: delikatnie wmasować w skórę głowy i włosy, owinąć folią i ręcznikiem, pozostawić na 30 minut, potem je dokładnie umyć.
Kurację powtarzać raz w tygodniu.
Włosy przetłuszczające się
Przepis 1
Składniki: 2 łyżki łagodnego szamponu dla niemowląt, 1/2 szklanki wody, 1 żółtko, 1/2 łyżeczki żelatyny w proszku, 2 torebki ziela krwawnika (zioła do zaparzania).
Ziele krwawnika należy zalać 1/2 szklanki gorącej wody i pozostawić na 20-30- minut pod przykryciem celem zaparzenia. Następnie 2 łyżki naparu wymieszać z 2 łyżkami szamponu, dodać żółtko oraz żelatynę, wymieszać.
Stosowanie: stosować do mycia włosów co drugi dzień
Przepis 2
Składniki: 1 kostka drożdży piekarskich, 1 szklanka mleka. Drożdże należy rozgnieść widelcem i wymieszać z gorącym mlekiem.
Stosowanie: ciepłą (nie gorącą) mieszaninę dokładnie wmasować w skórę głowy i włosy. Włosy owinąć folią i ręcznikiem i pozostawić przez pół godziny.
Następnie dokładnie je spłukać i umyć szamponem do włosów przetłuszczających się.
Łupież
Przepis 1
Składniki: 10 kropli oleju rozmarynowego, 2 łyżki oliwy do ciała. Składniki należy dokładnie wymieszać.
Stosowanie: otrzymaną oliwkę dokładnie wmasować w skórę głowy, włosy owinąć folią i ręcznikiem przed snem. Rano dokładnie umyć włosy.
Przepis 2
Składniki: 2 torebki skrzypu polnego, 2 torebki szałwii lekarskiej (zioła do zaparzania).
Zioła zalać 1/2 litra gorącej wody, przykryć i postawić do zaparzania na 20-30 minut.
Stosowanie: otrzymanym naparem dokładnie przemywać skórę głowy i włosy.
Odżywki z naftą
W tradycji ludowej nafta jako środek do pielęgnacji i wzmacniania włosów była bardzo szeroko stosowana. Szczególnie ceniono naftę wydobywaną ze złóż gorlickich. Dziś używa się nafty kosmetycznej dostępnej w aptekach lub sklepach z kosmetykami. Nafta kosmetyczna porcjowana jest do małych plastikowych pojemniczkach, łatwych do przechowywania. Uwaga – maseczki z naftą mogą podrażniać skórę, więc jeśli czujesz pieczenie, świąd i widzisz zaczerwienienie skóry głowy – natychmiast spłucz odżywkę!
1.
Składniki: łyżeczka soku z cytryny, łyżeczka oleju rycynowego, żółtko, utarta cytryna, 2 łyżeczki nafty.
Mieszamy dokładnie składniki i otrzymany preparat wcieramy w skórę głowy. Jednorazowo używamy całą porcję. Owijamy głowę starym ręcznikiem i trzymamy tak przez 1 godzinę. Potem myjemy głowę.
Zabieg stosujemy najpierw 2x co tydzień , potem 3x co 2 tygodnie , na koniec po upływie miesiąca jeszcze raz powtarzamy. W sumie więc kuracja trwa 3 miesiące.
2.
Składniki: 1 łyżka nafty, 1 łyżeczka olejku rycynowego, 1 żółtko.
Składniki dobrze mieszamy, otrzymany preparat wcieramy dokładnie w skórę głowy i włosy. Pozostawiamy na godzinę, potem myjemy głowę. Powtarzamy co tydzień.
Jest to odżywka dla włosów suchych i słabych.
3.
Składniki: 1 łyżeczka nafty, 1 żółtko, 2 łyżki wody.
Wszystko dokładnie mieszamy i wcieramy w głowę i włosy. Na godzinę pozostawiamy , przykrywając głowę ręcznikiem, następnie myjemy włosy. Stosujemy 1x na tydzień dla włosów szczególnie przetłuszczających się i słabych.
Jak wzmocnić słabe włosy
Przy słabych oraz wypadających włosach można zastosować okłady ze świeżo utartego chrzanu pospolitego. Innym skutecznym sposobem jest nacieranie skóry głowy olejem lnianym. Zabieg ten stosuje się na noc. Rano należy zmyć kompres a włosy wypłukać w naparze ziołowym. Raz w miesiącu zamiast szamponu warto użyć do mycia włosów żółtka. Dzięki temu cebulki będą mocniejsze, a włosy staną się lśniące, miękkie i puszyste. Inny sposób to mycie włosów w odwarze suszonych korzeni mydlnicy.
Jak zapobiec wypadaniu włosów
Jeżeli włosy nadmiernie wypadają warto zastosować ziołowy kosmetyk. Łyżkę szałwii lekarskiej należy wymieszać z łyżką herbaty i zalać 2 szklankami wrzątku, a potem gotować aż połowa wody wyparuje, odcedzić i wymieszać z odrobiną wódki. Przygotowany płyn wcierać w skórę głowy codziennie przez tydzień, ziołowy odwar likwiduje również łupież i lekko przyciemnia włosy.
Jak zapobiec szybkiemu przetłuszczaniu się włosów
Zbyt przetłuszczające się włosy warto co siedem dni myć rozgotowanym mydłem siarkowo-dziegciowym i płukać ziołowym naparem. Do włosów ciemnych najlepszy będzie napar z kłącza tataraku i szyszek chmielu, do jasnych natomiast napar z kwiatów rumianku oraz pokrzywy lub macierzanki. Również maseczka z białek zapobiega nadmiernemu wydzielaniu łoju oraz przetłuszczaniu włosów. Ubitą na sztywno pianę z 1-2 białek należy wymieszać z sokiem cytryny i wmasować w skórę głowy przed myciem włosów. Papkę zmywa się po 10 minutach. Przy tłustych włosach warto wypróbować suchy szampon ziołowy. Wystarczy zemleć na puder korzeń mydlnicy lub kosaćca i sproszkowane zioło nałożyć przed pójściem spać, a rano dokładnie spłukać głowę.
Jak pozbyć się łupieżu
Aby pozbyć się łupieżu po każdym myciu należy płukać włosy sokiem jabłkowym bez cukru a potem przez chwilę masować głowę, żeby składniki odżywcze z soku mogły wniknąć w cebulki. Można też nacierać głowę octem jabłkowym z wodą.
Jak uzyskać piękny złoty odcień włosów
Należy przygotować 2 garście suchych łusek cebuli, zalać je 1 litrem wody, zagotować, a następnie zdjąć z ognia. Po 30 minutach wywar można przecedzić. Gotową płukankę z cebuli używa się do ostatniego płukania włosów.
Jak pokryć siwiznę bez żółtego odcienia
Aby pokryć siwe włosy, można zmiksować łyżkę listków czarnej herbaty oraz łyżkę suszonych liści szałwii. Taką mieszankę należy zalać 0.5 litra wrzątku i gotować 2 godziny na małym ogniu (co pewien czas uzupełniać wodę). Zimny odwar wcierać we włosy 2x dziennie przez 5 dni. Siwizna powinna zniknąć, a włosy nabiorą brunatnego koloru.
Jak uzyskać jasno złotawy odcień
Należy zemleć w młynku do kawy korzeń rabarbaru i rozmieszać go z gorącą wodą oraz z odrobiną soku z cytryny tak aby uzyskać papkę. Jeżeli włosy są suche, można dodać także żółtko lub olej. Gotową mieszankę nakłada się na włosy pędzlem na 30- 60 minut.
Jak nadać ciemnym włosom piękny połysk
Zamiast wylewać wodę, w której gotowały się pory, można przelać ja do butelki i użyć do płukania włosów.
Jak nadać włosom blask
Aby suche, matowe i zniszczone zabiegami fryzjerskimi włosy odzyskały swój utracony blask, po umyciu należy nałożyć na nie pół szklanki miodu i udać się na krótki dwudziestominutowy relaks z maseczką na głowie. Potem wystarczy tylko dokładnie spłukać włosy.
Fryzjerskie tajemnice
- Czosnek pomaga zwalczyć łupież. Musimy tylko przygotować płyn z dwóch rozgniecionych ząbków czosnku i szklanki wody. Raz w tygodniu należy nim myć włosy.
- Włosom matowym blasku doda płukanka z cytryny i octu. Trzeba ja przygotować z 1/2 litra ciepłej, przegotowanej wody, soku z połówki cytryny i łyżki octu winnego. Płynem tym płuczemy wilgotne włosy.
- Włosy nie będą się przetłuszczać, jeśli systematycznie będziemy je płukać w płukance z mięty i pokrzywy. Płukankę należy przygotować mieszając po łyżce suchej pokrzywy i mięty i zalewając je wrzątkiem. Po odcedzeniu tym płynem spłukujemy głowę.
- Na włosy suche i zniszczone dobrze działa kompres z oliwy z oliwek. Najpierw należy trochę rozgrzać oliwę, potem nakładać ją na włosy, które owijamy woreczkiem foliowym i ręcznikiem. Po 30 minutach kompres zmywamy pod bieżącą wodą szamponem (najlepiej dziecinnym).
- Na słabe włosy z tendencjami do wypadania stosujemy maseczkę z piwa i żółtka. Najpierw mieszamy dwa żółtka z trzema łyżkami piwa do konsystencji papki, którą nakładamy na włosy i owijamy woreczkiem foliowym. Po pół godzinie zmywamy ją pod bieżącą wodą i myjemy włosy szamponem dziecinnym.
Łysienie plackowate
Po 50g: liść brzozy /liść pokrzywy/ ziele krwawnika /ziele przywrotnika/ ziele skrzypu/ ziele tymianku/ kłącze pięciornika/ korzeń łopianu/ kłącze tataraku/ kłącze perzu/ ziele fiołka.
Kopiastą łyżkę stołową, zalać szklanką wrzącej wody, przykryć na 3 godziny, następnie przecedzić, lekko podgrzać i pić 2 dziennie, 20 minut przed posiłkiem.
3 łyżki ziela pokrzywy i 3 łyżki liści brzozy zalać 3/4 litra spirytusu rozcieńczonego pół na pół z wodą przegotowaną, po 10 dniach nalewka gotowa, przecedzić i co drugi dzień nacierać włosy.
Łysienie łojotokowe
Po 50g: liść bobrka/ liść szałwii/ liść pokrzywy/ ziele jemioły/ liść ruty/ ziele dziurawca/ ziele fiołka/ korzeń kozłka/ korzeń łopianu/ korzeń arcydzięgla/ kora wierzby.
Przygotowanie j.w., pić 3 dziennie po szklance przed posiłkiem.
Liść pokrzywy100g/ kora wierzby200g/ ziele skrzypu100g/ korzeń łopianu200g/ koszyczki rumianku 100g.
Wszystko zmieszać razem i na każdy raz brać 7 łyżek mieszanki, zalać półtora litra wody, gotować 5 minut (wrzenie), odstawić na 30 minut pod przykryciem, przecedzić i tym odwarem myć głowę wieczorem co drugi dzień.
Piękne włosy
Olej lniany
Nierafinowany – wcieramy w skórę głowy, zakładamy czepek na noc, rano dokładnie zmywamy. Zawiera cenne witaminy.
Cebula
Wcieraj ją w skórę głowy przed myciem.
Chrzan
Utarty korzeń chrzanu wcieramy w skórę głowy i włosy, po czym dokładnie spłukujemy.
Nalewka brzozowo-pokrzywowa
Po 3 łyżki liści brzozy i pokrzywy zalewamy 3/4 litra wódki i odstawiamy na 14 dni, codziennie wstrząsając naczyniem. Po przecedzeniu wcieramy w skórę głowy co drugi dzień.
Nalewka nasturcjowo-pokrzywowa
Bierzemy świeże ziele nasturcji i świeżą pokrzywę (1:1), przepuszczamy przez wyciskarkę, odcedzamy sok, zalewamy spirytusem w takiej samej ilości, odstawiamy na 2 tygodnie, wcieramy w skórę głowy, rozczesujemy włosy, myjemy po 12 godzinach.
Oliwka z oliwek i witamina A
Mieszankę z łyżeczki oliwy z oliwek, żółtka i 4-5 kropli witaminy A, nakładamy na włosy na 20-30 minut, po czym spłukujemy niezbyt ciepłą wodą z odrobiną soku z cytryny i myjemy głowę.
Olej słonecznikowy i chmiel
Łyżkę oleju słonecznikowego mieszamy z garścią zmiksowanych szyszek chmielu. Nakładamy na wilgotne włosy i po kilkunastu minutach spłukujemy i myjemy głowę.
Sok z cytryny
Sok z 2 cytryn delikatnie wmasować w skórę głowy, po 30 minutach zmywamy, włosy stają się błyszczące, łatwo można je układać.
Jaja i piwo
Jajka mieszamy z około 40 ml. jasnego piwa i rozprowadzamy na włosach (mokrych), po 15 minutach spłukujemy i myjemy głowę.
Miód i ocet
Bierzemy łyżeczkę miodu, szklankę gorącej wody i troszkę octu winnego, rozpuszczamy składniki i mieszankę wcieramy we włosy i skórę głowy, włosy będą błyszczeć i łatwo się układać.
Bławatki
Na siwe włosy: garść wysuszonych bławatków zalać 1/4 l wrzącej wody, odstawić na 30 minut, przecedzić, naparem traktować włosy kilkanaście minut, nie spłukiwać, czynność powtarzać co drugie mycie.
Źródło: https://sites.google.com/site/ziolaporadydomowe/home/skrne–choroby/choroby—wosw/domowe–sposoby–i–fryzjerskie–tajemnice
Comments are currently closed.