Test na pH kwasów żołądkowych

2 grudnia 2021 admin Odżywianie i oczyszczanie organizmu

To, czy masz właściwe pH kwasów żołądkowych jest niezwykle ważne dla Twojego zdrowia – warunkuje to, jak trawisz pokarmy (zwłaszcza białka), warunkuje zdrowie twoich jelit, a co za tym idzie twoją odporność i skłonność do chorób autoimmnologicznych.

Niedokwaszenie żołądka = zakwaszenie tkanek

Nie będę się tu rozpisywać, co powoduje zakwaszenie tkanek organizmu, bo tak naprawdę prawie wszystkie choroby świata… począwszy od „zgagi”, a skończywszy na nowotworach złośliwych.

Jest bardzo prosty test, który pozwoli ci sprawdzić, czy masz nadwasotę, czy też niedokwasotę żołądka (bo jeśli nie masz żadnych dolegliwości, to pewnie wszystko jest ok i testu nie będziesz robić, chyba, że z ciekawości). Oparty on jest na prostej reakcji chemicznej:

NaHCO3 + HCl = NaCl + H2O + CO2

Kwas solny w reakcji z sodą oczyszczoną (wodorowęglanem sodu) powinien zareagować potężnym beknięciem. Tym wcześniej po wypiciu, im wyższa jest kwasowość soków żołądkowych (niższe pH). Najczęściej jednak to nie nadkwasota nam dolega, ale właśnie niedokwaśność – wtedy możesz się nawet w ogóle nie doczekać odbicia gazów z żołądka.

Test sody:

Rano na czczo (a poprzedniego dnia ostatni posiłek był najpóźniej o 18:00 – to wymóg!) wypijasz 3/4 szklanki wody z płaską łyżeczką sody oczyszczonej.

UWAGA! Bardzo ważne, aby soda nie była zwietrzała (wtedy nie będzie reakcji, czyli wyniki testu będą niewiarygodne), dlatego sprawdź najpierw świeżość sody: weź łyżeczkę sody i dodaj do niej kilka kropli 10% octu spirytusowego – jeśli się pieni to ok, jeśli nie – wyrzuć taką sodę.

Czasy odbicia:

  • jeśli odbije ci się do 40 sekund po wypiciu: nadkwasota (im bliżej 40 sekund tym mniejsza),
  • jeśli zmieścisz się w czasie 40 – 90 sekund, oznacza to normę (dobre zakwaszenie żołądka),
  • jeśli od 90 sekund do 3 minut, to masz niedokwasotę (im bliżej 3 minut, tym gorzej),
  • jeśli odbije ci się po upływie 3 minut lub nie odbije wcale, to… jest bardzo niedobrze.

nadkwasotaniedokwaśnośćph soków żołądkowychsoda oczyszczonatest na ph żołądkaukład pokarmowyzdrowie

Comments are currently closed.


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/