Tlenoterapia a cukrzyca

5 sierpnia 2020 admin Tlenoterapia hiperbarycznaWarto wiedzieć

Cukrzyca nazywana jest chorobą XXI wieku, gdyż coraz większy odsetek ludzi na nią choruje. Jest to choroba metaboliczna charakteryzująca się wysokim stężeniem glukozy we krwi (hiperglikemią), a także zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białka. Spowodowana jest zaburzeniem lub całkowitym brakiem hormonu insuliny wydzielanej przez komórki trzustki. Insulina jest niezbędna dla prawidłowego rozkładu węglowodanów, tłuszczów i białek.

Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba osób chorych na cukrzycę w 2030 roku osiągnie 380 mln, czyli o ponad 120 mln więcej niż obecnie. Dla porównania w 1995 roku było 135 mln diabetyków. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wymienia się przede wszystkim „powody cywilizacyjne”, czyli starzenie się społeczeństwa, powiększanie się populacji miejskiej, brak ruchu oraz otyłość.

Cukrzyca dzieli się na:

• typu I (insulinozależną), która ujawnia się zazwyczaj w wieku młodzieńczym,
• typu II (insulinoniezależną), która występuje u osób dorosłych.

Długotrwale utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do poważnych uszkodzeń narządów. Nieleczona lub źle leczona może powodować np. niewydolność nerek, uszkodzenie siatkówki oka, chorobę wieńcową czy niedokrwienie kończyn dolnych i mózgu.

Czy tlenoterapia może pomóc?

Oczywiście! Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej zarówno przeciwdziała powstawaniu cukrzycy, jak i pomaga w jej leczeniu oraz powstających przy niej owrzodzeń, a ponadto chroni ona przed wystąpieniem zmian miażdżycowych u cukrzyków.

Jaki jest mechanizm działania tlenoterapii hiperbarycznej?
W warunkach bardzo wysokiego ciśnienia dochodzi do nasycenia komórek tlenem (w tym również zainfekowanych i chorych), poprawia się krążenie krwi w organizmie, co skutkuje lepszym dotlenieniem i odżywieniem wszystkich narządów i tkanek oraz szybszą ich regeneracją. Tlenoterapia daje świetne efekty również w przypadku trudno gojących się ran i owrzodzeń – tak typowych powikłań cukrzycowych.

Tlenoterapia więc jest doskonałym rozwiązaniem dla diabetyków. Wielu z nich bardzo sobie chwali zabiegi w komorze hiperbarycznej. I nic w tym dziwnego, gdyż przyczyniają się one do obniżenia poziomu glukozy we krwi. Po zabiegach tlenoterapii hiperbarycznej wzrasta również insulinowrażliwość komórek oraz zwiększa przepuszczalność bariery między krwią a mózgiem, a także pomiędzy krwią a siatkówką. Tworzą się wówczas nowe naczynia krwionośne i nowe połączenia nerwowe. To wszystko wpływa na znaczną poprawę metabolizmu komórkowego i zmniejszenie apoptozy (samozniszczenia) komórek.

Po serii zabiegów tlenoterapii w komorze hiperbarycznej wielu diabetyków zauważa u siebie poprawę funkcjonowania układu odpornościowego, zmniejszenie masy ciała i zwiększenie wrażliwości na przyjmowane lekarstwa. Tlenoterapia hiperbaryczna powoduje również wzmocnienie procesu namnażania się fibroblastów komórek nabłonka oraz włókien kolagenowych, co jest nie do przecenienia w przypadku cukrzycy. Dochodzi także do znacznego zwiększenia neurogenezy komórek macierzystych w szpiku kostnym oraz w układzie nerwowym. Tlenoterapia ma także działanie bakterio- i grzybobójcze, co sprzyja zmniejszeniu się stanów zapalnych w organizmie osób chorujących na cukrzycę.

Czy rodzaj komory ma znaczenie?

Okazuje się, że tak. Komercyjnie można korzystać z tzw. łagodnej tlenoterapii hiperbarycznej (mHBOT). Najlepsze są tzw. komory „twarde”, gdzie można osiągnąć wyższe ciśnienie w czasie zabiegu tlenoterapii niż w komorze miękkiej (w formie nadmuchiwanego śpiwora) – 1,5 ATA zamiast 1,2 ATA. Komory miękkie (w przeciwieństwie do twardych) mogą się również rozszczelniać, co nie daje gwarancji osiągnięcia zamierzonych efektów zabiegów.

Ile zabiegów?

Zwykle dla osiągnięcia pożądanych efektów w przypadku cukrzycy zaleca się przeprowadzenie serii 30 zabiegów w komorze hiperbarycznej.

cukrzycadotlenieniehiperbariamHBOTtlenoterapiazdrowie

Comments are currently closed.


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/